Postup omietania

Dobry den, mozu sa davat omietky priamo na Ytong alebo je potrebna neaka priprava? Dostal som radu, ze najprv kleber+sietka a potom omietka+sietka, ale niesom si isty. Dakujem

Odpovede: 1

odbornik
17.3.2010 o 10:41
Odpoveď odborníka
V prvom rade treba vybrať omietku, ktorá má vo vlastnostiach napísané, že je vhodná na pórobetón (napr. Baumit MCS 35 ľahká, Baumit MVS 25 ľahká, Hasit 650, weber.dur pórobetón, SAKRET PAP, Rimat 100 DLP a iné). Príprava podkladu je závislá od typu omietky. Väčšina hotových omietkových zmesí má v technickom liste predpísané úpravy povrchu pred omietaním. Vápennocementové omietky vyžadujú spravidla prednástrek alebo regulátor nasiakavosti. Iné omietky, napríklad, tenkovrstvové vápenné a sadrové omietky od spoločnosti Baumit sú vhodné na použitie bez prípravy povrchu. Na zlepšenie vlastností omietky sa odporúča vkladať do jednej tretiny od vonkajšieho povrchu výstužnú sieťku(naniesť sa 2/3 omietky, vložiť sieťku, naniesť zvyšnú 1/3 hrúbky omietky). Celoplošné použitie sieťky nie je na kvalitne zrealizovanom a vyzretom murive Ytong nutné, sieťka je však nevyhnutná v styku rôznych materiálov v rámci steny(betón-Ytong, výspravka väčšej drážky na inštalácie a podobne). Pri všetkých typoch omietok je nutné dodržiavať minimáne hrúbky predpísané výrobcom omietky a zohľadňovať kvalitu vymurovania. Na pórobetón sa vo všeobecnosti používajú tenšie hrúbky omietok ako na iné materiály, čo šetrí náklady na stavbu. Nie je však pravda, že ak je murivo rovné stačia 3 mm. Väčšina omietok pri takejto hrúbke po čase nedokáže plniť svoju funkciu.
Samostatnou kapitolou omietania je „kléber + sieťka + omietka“. Kombinácií rôznych „klébrov“ a omietok je veľa a zďaleka nie všetky sú vhodné. Výrobcovia omietok tento postup vo svojich technických listoch až na výnimky nepopisujú, a preto sa môžeme väčšinou spoľahnúť len na odporúčanie realizačnej firmy, pričom neexistuje oficiálny doklad o dlhodobej funkčnosti systému. Odporučiť môžeme omietku Baumit Maxima, ktorá sa aplikuje na murivo Ytong s nanesenou vrstvou lepidla C1 (Baumit BauKleber a pod.) vystuženou vloženou sklotextilnou mriežkou. Podľa odporučenia výrobcu sa Baumit Maxima aplikuje 3 dni po realizácii výstužnej vrstvy, bez vlhčenia podkladu, v hrúbke 3 -6 mm.
Pridať odpoveď na začiatok stránky